Zaloguj się:

lub  
 
 

Pierwsza pomoc po urazie mięśni lub stawów

 

autor: Artykuł sponsorowany, opublikowano: 09/04/2021

Urazy mięśni i stawów to jedna z najczęstszych kontuzji, szczególnie wśród osób uprawiających sport. Nie wszystkie wymagają kontaktu ze specjalistą, jednak warto wiedzieć, kiedy zdecydować się na profesjonalną pomoc oraz w jaki sposób złagodzić objawy, a także przyspieszyć proces regeneracji.

 urazy miesni i stawow

Objawy urazów mięśni i stawów

Kontuzje stawów i mięśni pojawiają się nagle, objawiając się ostrym bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem i ograniczeniem ruchu. Przeciążenia mięśni i stawów charakteryzują się bezpośrednim, strukturalnym uszkodzeniem tkanki, wynikającym ze zbyt intensywnego treningu.

O naciągnięciu mięśnia mówimy, gdy doszło do przerwania ciągłości niewielkiego procenta włókien mięśniowych. Jeśli uszkodzeniu uległa większość komórek mięśni, to mamy do czynienia z naderwaniem. Skręcenia i zwichnięcia związane są z naderwaniem struktur torebki stawowej i więzadeł.

 

Łagodzenie urazów mięśni i stawów

W doraźnym łagodzeniu bólu oraz stanu zapalnego warto stosować leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak deksketoprofen. Działają one nie tylko przeciwbólowo, ale i łagodzą stan zapalny. Deksketoprofen szybko zmniejsza ból i jest dobrze tolerowany. W przypadku ostrego bólu można stosować go nawet na pusty żołądek. Dostępny jest w formie małych tabletek powlekanych lub saszetek z granulatem do sporządzania roztworu doustnego, który zaczyna działać jeszcze szybciej. Maksymalne stężenie w osoczu krwi osiąga po 15-20 minutach.

 

Urazy mięśni i stawów – domowe sposoby

W postępowaniu domowym warto kierować się regułą RICE. Jest to akronim od angielskich nazw wskazujących na podstawowe zasady, którymi należy się kierować po urazie mięśni lub stawów:

R = rest, czyli odpoczynek. W przypadku urazu określonego obszaru ciała należy go odciążyć i pozwolić na regenerację. Takie postępowanie uchroni przed pogłębieniem kontuzji i zaostrzeniem stanu zapalnego.

I = ice, czyli lód. W pierwszej fazie po urazie bardzo ważne jest stosowanie zimnych okładów. Można wykorzystać dostępne w aptece chłodzące opatrunki lub lód i cienki ręcznik, który będzie chronił przed odmrożeniem. Co kilka minut robimy przerwę od okładów, żeby nie odmrozić skóry. Zimne okłady mają na celu zmniejszenie obrzęku i ograniczenie stanu zapalnego.

C = compression, czyli ucisk. W przypadku urazu stawów warto zastosować ucisk (np. opaskę lub bandaż), który ograniczy ruchy w stawie, ochroni przed pogłębieniem uszkodzenia i przyspieszy proces rekonwalescencji.

E = elevation, czyli uniesienie. W przypadku urazu kończyny górnej lub dolnej należy ją trzymać w górze. Dzięki temu nie powstaje obrzęk i polepsza się krążenie krwi oraz chłonki.

Jeżeli po kilku dniach odpoczynku i regeneracji dolegliwości nie ustępują lub nasilają się, należy niezwłocznie zgłosić się do ortopedy.

Warto zadbać o odpowiednie leczenie urazów układu kostnego i mięśniowego, ponieważ zaniedbane kontuzje mogą prowadzić do ograniczenia sprawności fizycznej oraz uporczywych dolegliwości bólowych.

 

Źródła:

  1. https://podyplomie.pl/medycyna/31900,urazy-miesni-i-stawow-porady-ortopedy-dla-internisty
  2. Interna Szczeklika 2020/21, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2020

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy