Mięso dostarcza wielu składników odżywczych - przede wszystkim pełnowartościowego białka zawierającego wszystkie aminokwasy. Mięso zawiera również witaminy A i D oraz z grupy B (między innymi witaminę B12, która nie występuje w pokarmach roślinnych, a która wspomaga metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów oraz uczestniczy w tworzeniu krwinek czerwonych, a także wpływa korzystnie na układ nerwowy).
Mięso mieści się na górze piramidy żywieniowej. Dietetycy zalecają by drób jeść najwyżej 3-4 razy w tygodniu, natomiast mięso czerwone tylko kilka razy w miesiącu ze względu na dużą zawartośc tłuszczów i cholesterolu. Mięso jest jednak bardzo potrzebne w diecie sportowca (choć zdarzają się sportowcy-wegetarianie, którzy rezygnują z białka zwierzęcego). Spożywanie wysokiej jakości produktów mięsnych przyspiesza regenerację po treningach. Warto wybierać mięso jak najchudsze i o dużej zawartości białka.
Zawartość białka w produktach mięsnych:
do 23% białka - piersi indyków i kurcząt (na te ostatnie trzeba jednak uważać gdyż często zawierają duże ilości hormonów oraz antybiotyków; warto kupować drób ze sprawdzonego źródła)
do 21% białka - chuda cielęcina, mięso królicze, konina
do 19% białka - chuda wieprzowina i wołowina
ok. 12% białka - tłustsza wieprzowina
Zawartość tłuszczu w mięsie:
40-50% - tłusta wieprzowina
25-28% - baranina
30% - mięso kaczek i gęsi
16-26% - wołowina
7-12% - cielęcina
10% - mięso z piersi kurcząt i indyków
4,5-14%- konina, mięso królicze