Jajka kurze są produktem bardzo pożywnym. Zawierają bowiem około 12% biaka, około 10% tłuszczu (w tym 3,8% to tłuszcze jednonienasycone, 3,1% tłuszcze nasycone, 1,4% wielonienasycone, a ok. 0,42% to cholesterol)* oraz około 1% węglowodanów prostych. Resztę masy jajka stanowi woda. Jajka (w szczególności żółtka jaj) są źródłem witaminy A, D oraz witamin z grupy B, a także minerałów. Z tego względu warto je jeść chociaż nie powinno się przekraczać 3 sztuk tygodniowo. Potrawy jajeczne stanowią świetną alternatywę dla mięsa jako posiłek regeneracyjny po treningu. Dlatego nie wykreślaj ich ze swojej diety tym bardziej, że można je przyrządzić na mnóstwo sposobów.
Zdrową alternatywą dla jajek kurzych są coraz bardziej popularne w Polsce jaja przepiórcze. Zawierają one znacznie mniej tłuszczu, a więcej aminokwasów niż jaja kurze. Są zazwyczaj nieszkodliwe dla osób uczulonych na białko kurze.
Na co warto zwrócić uwagę kupując jajka kurze? Z pewnością na oznaczenia na skorupce, które wskazują na sposób hodowli kur, od których jajka pochodzą:
- 0 – jaja z produkcji ekologicznej (kury żyją w warunkach tak jak na wsi, są karmione karmą ekologiczną dlatego jajka od takich kur są najzdrowsze)
- 1 – jaja z chowu na wolnym wybiegu (to najwyższej jakości jajka dostępne w "normalnych" sklepach; pochodzą od kur, które wypuszczane są na wybieg)
- 2 – jaja z chowu ściółkowego (kury są trzymane w warunkach niewiele lepszych niż przy chowie klatkowym, niestety są karmione antybiotykami dlatego ich jajka budzą wiele kontrowersji)
- 3 – jaja z chowu klatkowego (kury przebywają w warunkach skrajnie niehumanitarnych, są karmione antybiotykami)
*dane według USDA National Nutrient Database