opublikowano: 24/07/2024
Żyjemy w czasach, kiedy usprawnianie swojego zdrowego trybu życia staje się powoli niezdrowe. Mnóstwo niesprawdzonych informacji; diety, które nie działają; oraz masa promowanych przez influencerów mitów, potrafią namieszać w głowie osobie, która nie zajmuje się żywieniem na co dzień. Jeżeli ktoś chce zmienić swoje nawyki żywieniowe, to najczęściej wyszukuje w Internecie poradnik i… trafia na absolutny stek bzdur, który nie jest dostosowany do niego.
Żeby wyszukiwanie optymalnego sposobu żywienia nie było niczym gra losowa na Cookiecasino Polska, zdecydowaliśmy się przygotować zestawienie z najczęściej powtarzanymi mitami, w które nie należy wierzyć.
Mit: Od jedzenia po 18:00 zaczniesz tyć
Utarło się, że osoby odchudzające się lub będące na „redukcji” nie jedzą po godzinie 18:00, ponieważ obciąża to organizm, co w efekcie może prowadzić do odkładania się tkanki tłuszczowej. Jest w tym ziarno prawdy, ale dotyczy to przede wszystkim tego, jak długo po posiłku nie idziemy spać, ponieważ może to wpływać na wysypianie się organizmu. Mówi się, żeby nie objadać się na około 2 godziny przed snem, co przy aktualnym trybie życia Polaków pozwala na swobodne jedzenie do nawet 21-22 godziny.
W rzeczywistości w diecie aż tak istotne nie są pory posiłków, a ogólna liczba kalorii spożytych w ciągu dnia. Jeżeli bilans kaloryczny będzie się zgadzał, to bez względu na porę jedzenia, nie ma mowy o odkładaniu się tłuszczu.
Mit: Produkty „Fit” są zdrowsze
To jedna z najnowszych pułapek żywieniowych. Wystarczy przejść się do dowolnego supermarketu na dział produktów chłodzonych, a z pewnością uda się znaleźć co najmniej kilka produktów proteinowych. Czy są one zdrowsze? W większości przypadków nie.
Kiedy spojrzymy na tabelę kalorii, okaże się, że mają całkiem dobry wskaźnik białka, ale przy tym bardzo dużo węglowodanów, opartych często na cukrach prostych. Ktoś mógłby powiedzieć, że jeżeli kalorie się zgadzają to i tak można ocenić taki produkt pozytywnie, ale warto zwrócić uwagę na źródło białka, bo często jest ono sztucznie podbijane znacznie mniej efektywnym – pochodzenia roślinnego.
Mit: Detoksykacja organizmu poprzez zastosowanie diety opartej na sokach
To popularny i często powtarzany sposób na pozbycie się toksyn z organizmu. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że organizm ludzki ma własne wydajne systemy detoksykacyjne, które działają wystarczająco dobrze. Jeżeli ktoś nie naraża swojego ciała na nadmierne spożycie toksyn (regularne picie alkoholu i inne używki), to jego nerki i wątroba w zupełności sobie poradzą.
Z kolei spożywanie wyłącznie soków przez dłuższy czas, może doprowadzić jedynie do niedoborów składników odżywczych, co w perspektywie czasu mogłoby wymagać długiej suplementacji w celu uregulowania funkcji organizmu.
Mit: Gluten szkodzi wszystkim
Kwestia glutenu jest niezwykle kontrowersyjna, ponieważ większość osób, które twierdzą, że im szkodzi, w ogóle nie mają jego nietolerancji. Jesteśmy w stanie wyeliminować go z diety, bo poczytamy o tym, jak wpływa na kogoś, kto nie powinien go spożywać. W rzeczywistości gluten szkodzi wyłącznie osobom z celiakią lub nietolerancją glutenu. Dla wszystkich innych nie stanowi najmniejszego obciążenia.
Dlatego, jeżeli kolejnym razem ktoś zdecyduje się wyszukać dietę bezglutenową, to warto zastanowić się, czy to w ogóle ma sens. Samodzielne wyeliminowanie go ze
swojej diety może prowadzić do poważnych i długotrwałych konsekwencji, jak niedobory witamin oraz minerałów, które pozyskujemy z produktów zbożowych.
Mit: Suplementy diety są niezbędne do utrzymania zdrowia
Wiele osób uważa, że suplementy diety są kluczem do osiągnięcia zdrowego ciała i długowieczności. Jednak w praktyce większość ze specyfików, które kupujemy bez konsultacji ze specjalistą, po prostu nie działają. Każdy żyje na swój indywidualny sposób i przyjmuje witaminy oraz inne kluczowe składniki odżywcze w innej formie i ilości. Dlatego, jeżeli nie zrobi się badań pod kątem ilości tych substancji w organizmie, to suplementacja może być całkowicie zbędna.
Jedyną witaminą, której brakuje praktycznie każdemu Polakowi, jest witamina D. Jeżeli chodzi o pozostałe, to warto zdać się na badania. Nie kosztują dużo, a mogą wyznaczyć kierunek suplementacji na całe lata.
Wnioski: Słuchajmy się innych, ale sprawdzajmy, dlaczego mamy coś robić
Każdy dba o swoje zdrowie. Jesteśmy indywidualnymi jednostkami, które funkcjonują inaczej od innych. Dlatego nie możemy wierzyć we wszystkie diety cud oraz magiczne sposoby na uzyskanie idealnej sylwetki i zdrowia. Warto zastanowić się, czy w naszym przypadku zmiana jest potrzebna i czy nie chcemy po prostu pójść na skróty. W końcu, jeżeli ktoś jest otyły, a codziennie je słodycze, to lepiej najpierw zrezygnować z nich i poczekać na pewny efekt, niż wykreślać gluten ze swojego jadłospisu.
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco !
Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza
Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy